ÜLKE PROFİLİ
-
 

 

 

Cumhurbaşkanı

Bujar Nishani

Başbakan

Sali Berisha

Dışişleri Bakanı

Edmond Panariti

Başkenti

Tirana (640.000)

Yüzölçümü

28.750 km2

Nüfusu

3.6 million

ARNAVUTLUK GENEL BILGI

Arnavutluk, resmî adı Arnavutluk Cumhuriyeti (Arnavutça: Republika e Shqipërisë, İngilizce: Albania). Balkan Yarımadası'nda ülkedir. Komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Makedonya Cumhuriyeti ve güneyinde Yunanistan'dır. Ayrıca ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi'ne kıyısı vardır. Arnavutluk Avrupa Birliği 'ne aday, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve İslam Konferansı Örgütü'ne üyedir.

ARNAVUTLUK TARIHI

Arnavutların kökeni olarak Pelasglar görülür. Pelasglar Avrupa'nın en eski kavimi olarak bilinir. Yunanlılar da köklerini Pelasglara dayandırır.
Arnavutlar tarihçilerce eski İlliryalıların devamıdır. Antik İllirya bugünkü Dalmaçya sahil bölgesidir (bugünkü Hırvatistan ve Karadağ) ve pek çok Roma İmparatoru bu bölgedendir.
Roma İmparatorluğu'nun kurucu halklarından olan İlliryalılar 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun Germen, Hun ve Slavlar tarafından saldırıya uğraması ve yıkılması sonucunda 7.-8. yüzyıllardan sonra giderek Slavların eline geçmiş ve bölge Orta Çağ'dan sonra Hırvatistan ve Karadağ olarak anılmaya başlanmıştır. 20. yüzyılda da bu bölgede 'Güney Slavları' anlamında 'Yugoslav' devleti kurulmuştur.

ARNAVUTLUK COGRAFYASI

Arnavutluk 28,750 kilometrekare alana sahip bir ülkedir. Komşuları kuzeyde 287 kilometre ile Sırbistan ve Karadağ, kuzey ve doğuda 151 kilometre ile Makedonya Cumhuriyeti, güney ve güneydoğuda 282 kilometre ile Yunanistan'dır. Adriyatik Denizi ve Yanya Denizi'ne kıyısı olan ülkenin 362 kilometre kıyısı vardır. İtalya'dan 100 kilometrelik Otranto Boğazı ile ayrılır.

Devamı >>>

 

 

 


Copyright © 2009, LinkCons.com
Bütün hakları saklıdır.
Bizi Tanıyın    Hizmetlerimiz    Projeler    Konsolosluk    Iletisim          Ana Sayfa    E Posta   Site Haritası